„VĚŘIT VE VÝSLEDEK,
 NA KTERÝ JSTE DOSUD
 ANI NEPOMYSLELI…“

Po několika dnech vzdorování jsem dnes konečně otevřela jednu z knih dr. Dispenzy, abych tam vyhledala jistý údaj (…který jsem přitom ale nepovažovala za ani trochu důležitý – proto ten odklad ) – a tam hned zkraje, hned za titulní stránkou narážím na tento citát, mnou samotnou z této knihy vlastnoručně vypsaný… Jó – aha… Už mi bylo jasno, proč jsem tu knihu měla otevřít; ten ‚potřebný-nepotřebný‘ údaj byla jen záminka 🙂

A hned vzápětí mi vstoupily slzy do očí, neboť se mi vybavila jedna záležitost: vzpomínka z raného dětství, kdy jsem se shlédla v něčem opravdu moc krásném, fascinujícím, cizokrajném a magickém – no bohužel mně zcela nedostupném (…aspoň v tehdejších očích mých a taktéž všech kolem, kdybych se jich zeptala )…nedostupném tak moc, že mě ani nenapadlo o tom byť jen snít, nedej Bože si to dokonce přát! A tak jsem si místo toho začla přát něco jiného, dostupnějšího (…opět dle mého soudu ), ale též krásného…a toto si stanovila za svůj cíl. A když uběhlo čtvrtstoletí a já měla tento svůj cíl už takřka na prahu mých dveří, stalo se něco naprosto šokujícího – ba skoro nemožného: přes cestu mi doslova přeběhl onen můj ‚sen-nesen‘ z dávných dob; v naprosto nečekané chvíli, na naprosto nečekaném místě…
No zkrátím to (…kdo si chce přečíst celý příběh, račte se odebrat do rubriky ‚Koně a my‘ – ‚Moje koňařská historie‘ ): za půl roku jsem měla onen zázrak jménem Ištar na dvoře a dalších celých požehnaných patnáct let mi dělal společnost (…než jej vystřídal další můj ‚sen-nesen‘).

A mně vstupovaly další slzy do očí, neboť v mé paměti vyvstávaly další a další podobné, takřka neuvěřitelné příběhy/případy, ať už mé vlastní či jiných – důkazy neskutečné štědrosti Vesmíru či Boha či koho chcete…a též Jeho neméně uvěřitelného ‚menežmentu‘ a důvtipnosti, kterých je schopen při vyřizování našich ‚objednávek‘ – ať už těch vědomých či nevědomých. A říkala jsem si, co vše bychom jen mohli mít a zažívat – jen kdybychom si to dovolili a považovali to za možné…  A na to konto se mi vybavila jedna taková bajka, jak kdosi zemře a přijde do nebe…a je odveden do krásného, velkého apartmánu, připraveného přesně a jen pro něho. Ale ouha – jeho velká část byla zastavěna krabicemi a balíky nejrůznějších tvarů a velikostí, což značně ubíralo na prostoru. Když tak na ně onen dotyčný rozpačitě hleděl a posléze se přeci jen odvážil zeptat, co že to, bylo mu odpovězeno: „Milý zlatý – tohle vše tady bylo určeno Tobě; bylo to tady pro Tebe připraveno…čekalo to tu na Tebe po celý Tvůj dlouhý život…a čekalo se na jedno jediné: až si o to všechno řekneš. Ale Ty sis neřekl…“

To, co zde zažíváme,
 brát ‚jen‘ jako zážitek…
To, co zde zakoušíme,
 brát ‚jen‘ jako zkušenost…

Ano… To…to…a to – tohle všechno je zde, na tomto světě, možno; všechno všecičko – a to od těch nejnepředstavitelnějších příšerností (…viděno našima očima ) až po ty nejnádhernější úchvatnosti (…viděno našima očima). Páni! Jaká to úžasná, přepestrá realita!

Chceme – z lásky k bližnímu svému – vymýtit ze světa to či ono (…což běžně používanými prostředky ale beztak nejde – aspoň tedy ne zcela ), aby to druzí již nemuseli zažívat…ale co když si sem právě pro tento zážitek přišli?!? Pochopíme-li…nebo alespoň připustíme-li, nesmírně se nám uleví…a nakonec třeba i sami sebe přistihneme, jak prohlašujeme ono ‚Páni! Jaká to úžasná, přepestrá realita!‘

Na nás totiž je ‚jen‘ jít poctivě do sebe a upřímně si odpovědět na otázku: „Chci JÁ toto či ono ještě dále zažívat? Opravdu ještě potřebuji (JÁ ) tímto či oním procházet (…nebo si jen myslím, že to jinak nejde )?? Mám (…opět JÁ ) to či ono ještě zapotřebí…nebo opravdu už ‚stačilo a popojedem‘???“ ( A ostatní svobodně nechat, ať si odpoví – či neodpoví – na totéž…) Toto je to, co si potřebujeme srovnat v hlavě, neboť o toto jde především…protože to není ani tak svět, kdo potřebuje napravovat; jestli něco potřebuje nápravu, pak je to náš pohled na něj…

Zkusme se – dříve, než se zase někdy někam bezhlavě poženeme něco (…a tím ‚něčím‘ nemyslím zrovna situaci, kdy jde někomu o život a tudíž o vteřiny ) ‚napravovat‘ – na vteřinku zastavit a vzít tuto možnost v úvahu. A pokud i pak budeme mít nutkání k činu, pak neváhejme už ani tu vteřinu…